Dodaj produkty podając kody
Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa? Która i kiedy będzie najlepsza?
Ekologiczne urządzenia grzewcze, jakimi są pompy ciepła, doceniane są przez dużą rzeszę osób, które cenią sobie oszczędności finansowe i ekologię. Zakup urządzeń grzewczych powinien być zaplanowany już na samym początku tworzenia projektu domu. Dzięki pompie ciepła szybko ogrzejesz dom i będziesz mieć dostęp do ciepłej wody użytkowej. Jednak jaką pompę ciepła wybrać? Powietrzną czy gruntową? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału.
Z artykułu dowiesz się:
- Czy warto zainstalować powietrzną pompę ciepła w swoim domu?
- Czym charakteryzuje się gruntowa pompa ciepła?
- Jakie są zalety i wady pomp ciepła powietrznych i gruntowych?
- Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa?
Czy warto zainstalować powietrzną pompę ciepła w swoim domu?
Pompy ciepła mogą być z powodzeniem instalowane w domach, w których nie ma przyłącza gazowego. Dodatkowo są bardzo wygodne dla użytkowników, którzy chcą zainwestować w praktycznie bezobsługowe urządzenia grzewcze. Pompy ciepła mogą czerpać energię z powietrza, gruntu lub wody. W tym artykule zajmiemy się dwoma pierwszymi z wymienionych. Urządzenia te z powodzeniem potrafią zastąpić standardowe źródła ciepła. Powietrzne pompy ciepła dzielą się na takie typy jak:
- Powietrze-powietrze – urządzenie czerpie energię cieplną z powietrza pobieranego z zewnątrz budynku. Ogrzane trafia do pomieszczeń. Pompa ciepła powietrzna może także chłodzić budynek.
- Powietrze-woda – również opiera swoje działanie na powietrzu zewnętrznym i ociepla pomieszczenia, jednak dodatkowo wytwarza także ciepłą wodę użytkową. Ona także może być wyposażona w funkcję chłodzenia.
Powietrzne pompy ciepła są jednymi z bardziej popularnych urządzeń grzewczych, kupowanych w ostatnim czasie. Wynika to z faktu, że po pierwsze są najtańsze, a po drugie można je bardzo szybko zainstalować. Dodatkowo ich wymiary są tak niewielkie, że mogą zostać zainstalowane w każdym pomieszczeniu.
Czym charakteryzuje się gruntowa pompa ciepła?
Pompy ciepła gruntowe działają inaczej niż powietrzne pompy ciepła. Pobierają one energię z gruntu, za pomocą wymienników ciepła, które instalowane są w ziemi w postaci kolektorów pionowych lub poziomych, jeśli instalowane są w postaci rurek umieszczonych pod powierzchnią ziemi. Urządzenia te cechuje bardzo wysoka wydajność, ponieważ stanowią one stabilne źródło ciepła pracujące wysoko wydajnie nawet, kiedy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury.
Z racji tego, że gruntowe pompy ciepła, aby prawidłowo pracować, potrzebują odwiertów w ziemi, najlepiej sprawdzają się w przypadku nowowybudowanych domów. Koszty inwestycji w gruntową pompę ciepła są wyższe, zwłaszcza przez wzgląd na wspomniane odwierty. Wówczas kwota inwestycyjna w pompę ciepła powietrzną jest dwa razy niższa niż w gruntową.
Zalety i wady pomp ciepła powietrznych i gruntowych
W pierwszej kolejności należy wskazać, że zarówno pompa ciepła powietrzna, jak i gruntowa, są rozwiązaniem ekologicznym i oszczędnym. Dodatkowo są właściwie bezobsługowe, służą do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, a także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Podczas pracy nie wytwarzają toksycznych substancji i obniżają koszty ogrzewania. Mogą być także połączone z fotowoltaiką, dzięki czemu inwestor może całkowicie uniezależnić się od kosztów energii elektrycznej. Urządzenia te są właściwie bezawaryjne i niezawodne. Zapewniają wysoki komfort cieplny i to przez długi czas – wysokiej jakości pompy ciepła mogą służyć swojemu właścicielowi nawet 50 lat.
Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa?
Podejmując decyzję o zakupie pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim, czy dom już jest wybudowany, czy jeszcze nie. Jeżeli jest, wówczas lepiej pomyśleć nad powietrzną pompą ciepła, a jeśli nie, pod rozwagę warto wziąć również model gruntowy. Dodatkowo warto pamiętać, że koszty instalacji pompy ciepła gruntowej będą wyższe, niż powietrznej pompy ciepła.
Gruntowe pompy ciepła są wydajniejsze niż powietrzne, ponieważ temperatura gruntu nie waha się tak mocno, jak temperatura zewnętrzna. Powietrzne pompy ciepła muszą niejednokrotnie radzić sobie z niskimi temperaturami. Wcześniejsze modele powietrznych pomp ciepła nie pracowały zbyt wydajnie, kiedy temperatura była bardzo niska, dlatego trzeba było opierać się o inne, dodatkowe źródło np. kominek. Jednak dziś rozwój technologiczny sprawił, że urządzenia te dają radę ogrzać dom, nawet gdy na zewnątrz panuje temperatura wynosząca -25 st. C.
Autor: Małgorzata Buchkovska