Dodaj produkty podając kody
Pompa ciepła – ile prądu zużywa?
Wybór urządzenia grzewczego to jedno z ważniejszych zadań, przed którym stoją inwestorzy. Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów systemów grzewczych, dlatego wybór nie jest taki prosty. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się pompy ciepła, ponieważ wykazują się dużą ekologią i są ekonomiczne w utrzymaniu, a także nie generują wysokich rachunków za prąd. Dostępne są powietrzne, gruntowe i wodne pompy ciepła, które mogą nie tylko ogrzewać dom, ale także ochładzać go i przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Jeśli zastanawiasz się, ile prądu zużywa pompa ciepła, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem.
Z artykułu dowiesz się:
- W jaki sposób działa pompa ciepła?
- Od czego zależy ilość pobranej energii przez pompę ciepła?
- Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła?
- Czym jest współczynnik COP i SCOP?
- Jaką ilość prądu pobiera pompa ciepła?
- Czy można obniżyć zużycie prądu przez pompę ciepła?
- Czy pompa ciepła się opłaca?
W jaki sposób działa pompa ciepła?
Każda pompa ciepła działa w podobny sposób wykorzystując energię zgromadzoną w powietrzu, wodzie lub gruncie. Pobrana energia zostaje przetransportowana do górnego źródła ciepła, czyli do instalacji grzewczej budynku. Sercem pomp ciepła jest sprężarka, która pobiera niewielką ilość energii potrzebnej do jej zasilenia.
Od czego zależy ilość pobranej energii przez pompę ciepła?
Ilość energii pobieranej przez pompę ciepła zależy od kilku czynników, które trzeba rozpatrzyć w sposób indywidualny w stosunku do obiektu i oczekiwań inwestora. W pierwszej kolejności ważny jest metraż budynku. Energooszczędne obiekty budowlane na ogół potrzebują od 10 do 15 kWh rocznie, aby ogrzać 1m2 powierzchni. Do tego należy dodać stan techniczny budynku, a także fakt czy posiada rekuperację, czy korzysta z wentylacji grawitacyjnej. Dodatkowo w grę wchodzi ogrzewanie grzejnikowe lub podłogowe.
Powietrzna pompa ciepła jest w stanie, biorąc pod uwagę powyższe warunki, odzyskać z otoczenia nawet 75% energii koniecznej do ogrzania budynku. Sprawia to, że rachunki za prąd są niższe, ponieważ pobór energii również jest niski.
Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła?
Zużycie energii przez pompę ciepła można oszacować podczas wyboru sprzętu, biorąc pod uwagę oczekiwania inwestorów odnośnie do temperatury wody użytkowej i temperatury wewnętrznej. W przypadku poboru prądu potrzebnego do ogrzania wody użytkowej, trzeba liczyć się z tym, że im większa jest liczba domowników, tym wyższe jest zapotrzebowanie pompy na energię elektryczną.
Czym jest współczynnik COP i SCOP?
Na ogół pompy ciepła są urządzeniami wysokowydajnymi. O wydajności urządzenia świadczą dwa wskaźniki, które warto znać:
- COP – współczynnik wydajności pompy ciepła, który mówi o tym, ile urządzenie to jest w stanie dostarczyć ciepłego powietrza, aby ogrzać dom w porównaniu do ilości pobranej energii elektrycznej. Wysokiej jakości pompy ciepła posiadają klasę efektywności energetycznej od 3,5 do 5,5 kWh, co oznacza, że z 1 kWh energii pobranej przez pompę ciepła zostaje oddane przez urządzenie do instalacji grzewczej od 3,5 do 5,5 kWh energii.
- SCOP – pozwala oszacować ilość prądu pobieranego przez pompę ciepła. Dzięki specjalnym kalkulatorom dostępnym w internecie, szybko obliczysz ile energii cieplnej dostarcza pompa ciepła do ogrzania domu, w porównaniu do ilości energii zużytej rocznie.
Jaką ilość prądu pobiera pompa ciepła?
Posiadając wiedzę na temat współczynnika SCOP i znając zapotrzebowanie budynku na ciepło, możesz obliczyć ilość prądu, którą pobierze pompa ciepła do ogrzania obiektu i wytworzenia c.w.u. Wystarczy skorzystać z wzoru: użycie energii elektrycznej = zapotrzebowanie budynku na ciepło/ SCOP. W kolejnym etapie mnoży się zużycie energii przez koszt 1 kW. W ten sposób sprawdzisz, jaki jest mniej więcej koszt ogrzewania za pomocą pompy ciepła.
Czy można obniżyć zużycie prądu przez pompę ciepła?
Wysokiej klasy pompy ciepła posiadają wyższy COP i SCOP, co przekłada się na niskie zużycie prądu przez pompę ciepła. Dodatkowo możesz pomyśleć o zainstalowaniu ogrzewania podłogowego, dzięki czemu także obniżysz zużycie prądu przez pompę ciepła. Pomyśl też o zainstalowaniu rekuperacji, która również pomoże Ci skutecznie obniżyć rachunki za pobór prądu. Jednak najlepszym możliwym rozwiązaniem, aby nie martwić się o wysokie rachunki za pobór prądu, jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną.
Czy pompa ciepła się opłaca?
Wielu inwestorów zadaje sobie to pytanie, kojarząc wysoki koszt zakupu z pracą pompy ciepła. Jednak jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Pompa ciepła jest urządzeniem, które generuje niskie rachunki za prąd, dodatkowo dba o ekologię i jest w stanie świetnie zadbać o komfort termiczny domowników.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące pomp ciepła, koniecznie skontaktuj się z naszą obsługą klienta!
Autor: Małgorzata Buchkovska