Dodaj produkty podając kody
Pompa ciepła – czy pracuje cały czas?
Jednym z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych jest pompa ciepła pobierająca energię cieplną powietrza, wody lub gruntu. Mimo iż nie jest to najtańszy system grzewczy to jednak co roku decyduje się na niego spora ilość inwestorów. Głównym powodem takiego zjawiska jest fakt, że pompy ciepła są tanie w eksploatacji i nie pobierają dużej ilości energii elektrycznej. Wiele osób zastanawia się jednak, czy pompy ciepła działają cały czas. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym materiale.
Z artykułu dowiesz się:
- Co ma wpływ na żywotność pompy ciepła?
- Czy dolne źródło ciepła ma wpływ na pracę pompy ciepła?
- Jaką rolę odgrywa górne źródło ciepła podczas pracy pompy ciepła?
- Co zrobić, gdy dojdzie do awarii pompy ciepła?
Pompa ciepła a jej żywotność
Żywotność pompy ciepła w dużej mierze zależy od sprężarki, czyli serca urządzenia. Wysokiej jakości pompy mogą pracować przynajmniej 25 lat, w niektórych przypadkach nawet i 50. Jednak, aby faktycznie mogło się tak stać, należy zadbać o to urządzenie w najlepszy możliwy sposób. Jak już zostało wspomniane, żywotność pompy ciepła zależna jest od żywotności sprężarki. Im częściej będzie włączana, tym szybciej dojdzie do jej wyeksploatowania. Producenci pomp ciepła są zgodni co do tego, że systemy te powinny pracować od 1800 do 2500 godzin w roku. Zakłada się, że pompa ciepła powinna włączać się dwa, maksymalnie trzy razy w ciągu godziny.
Czy dolne źródło ciepła ma wpływ na pracę pompy ciepła?
Tak! Oba źródła ciepła mają bardzo duży wpływ na pracę pompy ciepła. W pierwszej kolejności jednak należy skupić się na odpowiednim dobraniu mocy urządzenia, a później na prawidłowej instalacji dolnego i górnego źródła ciepła. Wybierając pompę ciepła powietrze/woda należy zwrócić szczególną uwagę na to czy kanały powietrzne są drożne w przypadku sprzętów znajdujących się w budynku.
Gruntowe pompy ciepła pozyskują energię cieplną z dolnego źródła w układzie zamkniętym, więc w tym przypadku inwestor nie powinien mieć problemów z praca urządzenia. Należy jednak pamiętać, że medium dolnego źródła powinno wykazywać się prawidłową temperaturą zamarzania – ok. 15 °C. W sytuacji, gdy dojdzie do rozszczelnienia dolnego źródła nie powinno się napełniać go wodą, ponieważ może dojść do zamarznięcia parownika pompy gruntowej, jeśli na dworze będą panować niskie temperatury. W takim przypadku najlepiej zapełnić instalację wskazaną mieszanką, a układ powinien zostać odpowietrzony.
Wodne pompy ciepła pobierające energię z wód gruntowych, o znikomej czystości, wyposażone są w pośredni wymiennik, którego zadaniem jest odseparowanie wody o niskiej jakości. Wymiennik wodnej pompy ciepła powinien być systematycznie czyszczony lub przepłukiwany, aby nie doszło do jego zatkania przez osad.
Jaką rolę odgrywa górne źródło ciepła podczas pracy pompy ciepła?
Górna instalacja powinna być zawsze odpowietrzona i szczelna. Dodatkowo użytkownik pompy ciepła powinien w taki sposób dopasować krzywe grzewcze do swoich oczekiwań, aby cieszyć się długoletnim komfortem cieplnym bez wysokich rachunków za ogrzewanie. Pompy ciepła często wyposażone są w nowoczesne regulatory, za pomocą których można ustawić harmonogram grzania. Dzięki temu po urządzenie o danym czasie będzie pracować w wyższej temperaturze, aby poza wyznaczonymi godzinami, tylko utrzymywać zadaną temperaturę.
Co zrobić, gdy dojdzie do awarii pompy ciepła?
Choć pompy ciepła są uznawane za niezawodne i bezawaryjne urządzenia, może zdarzyć się tak, że mimo wszystko dojdzie do niechcianej awarii. W takiej sytuacji nie można zwlekać! Jak najszybciej zgłoś awarię odpowiedniemu fachowcowi, który szybko rozprawi się z problemem. Producenci pomp ciepła posiadają swoje serwisy w całej Polsce, dlatego z pewnością warto skorzystać z ich pomocy.
Nie zapomnij również o cyklicznych przeglądach instalacji grzewczej. Gwarancje na pompy ciepła często posiadają warunek dokonywania corocznych przeglądów, więc z pewnością nie warto o tym zapominać. co więcej, jeśli istnieje taka możliwość, skorzystaj z wydłużonej gwarancji na pompę ciepła – wówczas zamiast dwóch lub trzech lat, uzyskasz gwarancję na 5!
Autor: Małgorzata Buchkovska